Hello Android

Po ostatnich latach posuchy i cyrku z Windows Phone Mobile 10, dwa miesiące temu Microsoft kupił mnie na nowo. Odkąd usłyszałem kilka lat temu o Xamarinie, po cichu liczyłem na to przejęcie. Nareszcie można oficjalnie, za darmo, pisać w C# pod Androida i iOS.

Mój kolega wspominał, że przydałaby mu się aplikacja do długów. Ostatnio sam zauważyłem, że nie panuję już nad tym co/ile komu/od kogo pożyczam. Notatki się do tego średnio nadają, bo to za długo zajmuje. Parę postów powinno wystarczyć do stworzenia takiej małej open-sourcowej apki.

Dzisiaj powstanie jedynie pusty projekt, aby sprawdzić czy wszystko się kompiluje, oraz czy można wygenerować plik .apk i zainstalować go na telefonie.

Problem goni problem

Ile to ja lat czekałem na taki widok:

Nie pozostaje nic innego jak wcisnąć OK.

ERROR

Hmm, co jest, pamiętam że tydzień temu działało. Znajduję starą apkę, która normalnie się otwiera. Dziwne. Odpalam plik layoutu axml (w ogóle nie kojarzy się z xaml) i BUM!

INNY ERROR

Po wyszukaniu w Internecie wygląda na to, że SDK nie może znaleźć ścieżki. Faktycznie:

Podmieniam ścieżkę, odpalam axml, nie działa. Robię ultimate hotfix (zamykam Visual Studio i otwieram na nowo), działa.

Z menu wybieram Tools -> Android -> Android Device Monitor. Chcę tylko przetestować czy widzi mój telefon.

KOLEJNY ERROR

Znowu Google. Druga ścieżka (ta do JDK) też jest zła. Jego wersja powinna odpowiadać architekturze systemu operacyjnego. Podmieniam ją, znowu muszę zrobić ultimate hotfixa, działa. Tak to powinno wyglądać:

Żartowałem, nie działa. To znaczy monitor urządzeń się odpala, ale nie znajduje mojego HTCka. Pomijam chwilowo ten temat, bo dzisiaj potrzebuję zainstalować paczkę ręcznie, debugowanie poruszę innym razem.

Dobra, można odpalić plik axml. A nie, jednak nie. Mam za starą wersję SDK. Po walce z niedziałającymi aktualizacjami (antywirus mi je zablokował…), wreszcie mogę cieszyć się widokiem czarnego ekranu z dużym guzikiem ‚Hello World, Click Me!’. Mój trud już skończon.

Generowanie paczki

Tu na szczęście wszystko idzie już sprawnie. Mam też nadzieję, że dalsza współpraca z Xamarinem tak właśnie będzie wyglądała! Musimy się najpierw dowiedzieć jaką wersję oprogramowania posiada telefonik. U mnie jest to 4.1.

W ustawieniach projektu dostosowujemy odpowiednie wartości.

Gotowe. Po zmianie trybu na Release możemy wygenerować paczkę z aplikacją.

W folderze znajdziemy dwa pliki. Jeden z nich ma dopisek ‚-Signed’. To ten właściwy. Teraz wystarczy wrzucić go na swoje urządzenie i zainstalować. Ja używam do tego starego, dobrego Total Commandera.

Następnym razem o projektowaniu. Może pojawi się także krótki komentarz o UX.