JSON Server

Ostatnio poznałem bardzo fajne narzędzie do szybkiego tworzenia CRUDów (tzn. w parę minut). Powinno się sprawdzić, jeśli potrzebujemy wygenerować proste API do prowadzenia warsztatów czy prototypowania. Jedyne czego potrzeba to przygotować lub wygenerować plik json z danymi. Całość można bez problemu postawić na Heroku.

Jak uruchomić?

Pierwsze czego potrzebujemy to wspomniany plik z danymi. U mnie wygląda on tak:

Następnie używamy npm do pobrania JSON Server. Jeśli nie posiadamy npm to instalujemy Node.js, który przy okazji instaluje npm. Teraz wystarczy zainstalować naszą paczkę poprzez wiersz poleceń:

Protip: trzymając Shift i klikając PPM w folderze – pokaże nam się opcja Open command window here. Ostatnim elementem jest uruchomienie naszego serwera (company.json to moja baza danych):

Jeśli wszystko poszło dobrze, to zobaczymy listę dostępnych endpointów.

Jak korzystać?

Pełne możliwości opisane są na https://github.com/typicode/json-server i nie będę ich tutaj kopiował. Możemy wykonywać standardowe zapytania – GET, POST, PUT, PATCH, DELETE. Dostępne jest m.in.: stronicowanie, sortowanie, pobieranie elementów z dziećmi/rodzicami, odwoływanie się do poszczególnych właściwości obiektu przez kropkę, i wiele innych.