Po .NET DeveloperDays 2017

W zeszłym tygodniu odbyła się konferencja, o której słyszałem że jest największą tego typu imprezą w Polsce dla .Netowców. Bardzo się cieszę że jest określana jako największa, a nie jako najlepsza. Poziom w tym roku był marny, poprzednie lata podobno były lepsze. Nawet mój kierownik stwierdził, że ‚albo to my jesteśmy tacy mądrzy, albo te sesje są takie słabe’. Taka impreza potrafi uświadomić jak fajnie jest posiadać naszą lokalną inicjatywę jak Wroc#.

Pojechaliśmy firmowo, w kilka osób. Na pre-conie byliśmy na warsztacie Alexa Manga. Przez 1.5 godziny było ok – część teoretyczna. Przez następne kilka godzin pokazywał jak używać Docker’a w Power Shellu. Nie wytrzymaliśmy do końca i po 3/4 czasu wyszliśmy. Warsztat byłby ok, jeśli odbyłby się tak jak go prowadzący zaplanował – na 15-20 osób z laptopami. Niestety musiał go przerobić 2 tygodnie przed konferencją na wersję ‚readonly’, bo za dużo osób się zapisało. Jeden kolega był na Dino Esposito z MVC Core, ale też wyszedł średnio zadowolony, bo powiedział że przez 8 godzin oglądał jak edytować Startup.cs. Równie dobrze mógł sobie obejrzeć na Pluralsight.

Z pierwszego dnia polecam te prezentacje:

  • (warto) „Async/Await and TPL: await headexposion” Daniel Marbach – merytoryczna, dostępne jest także repo z 22 przykładami: https://github.com/danielmarbach/Await.HeadExplosion
  • (warto) „Building a Complete IoT Massive Multiplayer Game with C#” Eran Stiller – czyli jak używać Azure / Service Bus’a do zrobienia gry multiplayer. Na pewno obejrzę drugi raz jak się pojawi.
  • (można) „Building for the Future without Abandoning the Past” Jeffa Burtofta – luźna, trochę o wojnie przeglądarek, trochę o portowaniu do .NET Core, parę zdań o Progressive Web Apps i XAML Standard 1.0.
  • (można) „Adding History to CRUD” Dino Esposito – polecam osobom które nie wiedzą co to są Temporal Tables w MS SQL 16. Osobiście jej nie widziałem, bo w tym czasie była ta o grach na IoT.

Z drugiego dnia:

  • (warto) „Stories Every Developer Should Know” Neal Ford – dla mnie najlepsza prezentacja obok asynców. 12 historii o projektach, gdzie zawiodła architektura (nie tylko w IT). Jakby ktoś nie mógł się doczekać filmiku, to jest dostępny na vimeo z innej konferencji.
  • (raczej warto) „Past, Present & Future of C# Debugging” Alon Fliess – widziałem tylko pół i była ok. O ile pamiętam – to pokazane było debugowanie z różnych procesów i parę nowych okienek z VS. Mój kierownik widział całą i poleca.
  • (nie wiem) „Performance that pays off” Szymon Kulec – niestety nie daliśmy rady dojechać na 9 rano i będę musiał ją obejrzeć jak się pojawi na YouTube. Szymon prowadził w tym roku prezentację na Wroc.NET o Azure Storage, która była naprawdę fajna.

Na plus na pewno stoisko od DevExpress, gdzie poznałem CodeRush. Okazało się że robią nie tylko kontrolki i chcą konkurować z ReSharperem. Będę musiał coś o tym napisać, bo kilka funkcji naprawdę świetnie wyglądało. Na minus – kawa i jedzenie z pre-con (takie dobre, że w 1 dzień konferencji pojechaliśmy coś zjeść na miasto). Szkoda że nie odbyła się sesja z Machine Learning’u, ale domyślam się że to bardziej z przyczyn losowych, niż z winy organizatora. Trzeba mieć nadzieję że za rok będzie lepiej.